W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych i Europejskiego Tygodnia Autyzmu dyrektorki malborskich ośrodków dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych - Małgorzata Bychawska i Róża Zarańska – Banasik, zaprosiły do siebie złotego medalistę w kajakarstwie Letnich Igrzysk Paraolimpijskich z 2016 roku Jakuba Tokarza. W spotkaniu uczestniczyła też trenerka Renata Klekotko.

Z uwagą i zainteresowaniem wychowankowie wysłuchali prezentacji dorobku pierwszego złotego medalisty z Polski, który w Rio de Janeiro spełnił swoje marzenie. Wcześniej uprawiał judo odnosząc sukcesy w Mistrzostwach Polski Juniorów. Kiedy stanął w obronie kolegi został ciężko ranny – teraz porusza się na wózku. Jak wspomina nie było łatwo wrócić mu do sportu, ale dzięki wsparciu przyjaciół pokonał bariery i ciężko pracował na swój sukces. Od 2011 roku trenuje jako zawodnik Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start Wrocław. Jednym z sędziów olimpijskich na tej paraolimpiadzie była Róża Zarańska – Banasik, animator Olimpiad Specjalnych. Dla dzieci i młodzieży było to szczególne spotkanie.

(fot.J .Guziak SOSW)