19 października 2018 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyło się VII Forum Pomorskiej Edukacji, które miało charakter odświętny i jubileuszowy w nawiązaniu do 100 rocznicy Odzyskanie Niepodległości. Gościem honorowym była bratanica profesora Władysława Tatarkiewicza - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, sanitariuszka Powstania Warszawskiego, łączniczka w konspiracji. Jej wystąpienie – pomimo 94 lat, obfitowało historią Polski i emocjami Pięknej Patriotki.

Przyjęto ją z owacjami na stojąco jako wyraz szacunku i hołdu za Jej niezłomną postawę i umiłowanie Ojczyzny. To była żywa lekcja historii, która dla obecnej młodzieży była świadectwem miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szteklinie opowiedzieli o historii mieszkańców wsi i swojej szkoły. Scenariusz oparto na zapisach w niedawno odnalezionej kronice szkolnej. Odtworzyli tez historię życia i śmierci pierwszego Dyrektora Szkoły Józefa Skorowskiego – zamordowanego w Katyniu. Ogłoszono wyniki III edycji Konkursu Nauczyciel Pomorza. Została Nim Małgorzata Klasa – nauczycielka rachunkowości finansowej w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Wśród nominowanych była nasza nauczycielka języka polskiego z „malborskiego ekonomika” Katarzyna Kruszewska.

Dzięki Starostwu Powiatowemu w Malborku można było sfinalizować wyjazd 45 uczniom i nauczycielom na to wydarzenie. Na zakończenie Forum odbyła się Gala Konkursu Multimedialnego „Pomorskie Drogi do Niepodległości”. Młodzież mogła obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego w Gdyni „Lalka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.