W środę, 14 listopada br. na zaproszenie Starosty Malborskiego Mirosława Czapli przedstawiciele Rad Rodziców szkól malborskich i gmin powiatu spotkali się w auli ILO im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Tematem spotkania była rekrutacja na rok szkolny 2019-2020. Do szkół ponadpodstawowych powiatu trafią absolwenci klasy VIII i III gimnazjalnej – blisko 1300 uczniów. Zaplanowano dla nich 1380 miejsc – po 4 oddziały w I LO, po 5 oddziałów w II LO oraz w technikach w ZS nr 3 i 4 po pięć oddziałów dla każdego rocznika.

Zaproponowano także tyle samo miejsc w szkołach branżowych I stopnia i po dwa oddziały w IV LO w ZS nr 4 (klasy mundurowe). Dyrektorzy przygotowali taką samą ofertę dla absolwentów szkoły podstawowej i ostatnich klas gimnazjalnych. Nie zmienia się zasady rekrutacji, która będzie przebiegać elektronicznie. Każdy z absolwentów będzie miał prawo wskazać trzy szkoły, w których chciałby kontynuować naukę. Nie zmienia się także punktacja za uzyskane wyniki w nauce i na egzaminie gimnazjalisty i w tym roku szkolny na egzaminie ośmioklasisty.

Przy tej okazji uczniowie I LO, którzy zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie opowiadało o trudnej historii naszego kraju nie tylko pod zaborami, ale do momentu całkowitego odzyskania wolności i pierwszych wolnych wyborów.

Rodzice i uczniowie mogli również zapoznać się z informacjami powiatowego konsultanta ds. doradztwa edukacyjno - zawodowego Kamili Wodnickiej oraz z ofertą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przedstawioną przez dyrektor Henrykę Kropidłowską w zakresie wsparcia uczniów rekrutacji do wybranej szkoły.

Dyrektorzy szkół – także ze swoimi uczniami, przedstawili swoja ofertę na nowy rok szkolny. Uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej przygotowali dodatkowo pyszną niespodziankę w postaci bogato zastawionych stołów.

W spotkaniu uczestniczyli Starosta i Wicestarosta Malborski - Mirosław Czapla i Waldemar Lamkowski. Z zaproszenia Starosty skorzystało ponad 170 rodziców z 15 szkół podstawowych Malborka i gmin powiatu malborskiego.